لوله استنلس

لوله استنلس

لوله استنلس یکی از پرکاربردترین لوله‌های صنعتی است که برای انتقال سیالات و گازها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این لوله که حاوی عناصری چون نیکل و کروم است در برابر خوردگی، مقاومت خوبی دارد. لوله استنلس از فولاد یا استیل ساخته شده و برای افزایش مقاومت آن در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی، مواد دیگری مانند نیکل و کروم نیز به آن افزوده‌شده است. برای آشنایی بیشتر با خواص لوله استنلس، انواع لوله استنلس و کاربردهای آن با ما همراه باشید.

 

ویژگی ‌ها و خواص لوله استنلس

مقاومت خوب لوله استنلس یا همان لوله استیل ضدزنگ باعث شده تا یکی از اصلی‌ترین لوله‌های مورد استفاده در صنایع مختلف باشد. از ویژگی‌ها و خواص این لوله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • دارا بودن عنصر کروم در این لوله فولادی باعث می‌شود تا مقاومت به خوردگی آن افزایش پیدا کند.
 • ضدزنگ بودن استنلس استیل به خاطر این است که برای ساخت آن از استانداردهای بین‌المللی استفاده می‌شود.
 • گریدهای مختلف لوله استنلس در معرض اتمسفر با اکسیژن واکنش نمی‌دهند و اکسید نمی‌شوند.
 • وجود عنصر کروم در لوله استنلس باعث می‌شود تا یک لایه نازک از اکسید کروم روی این لوله تشکیل شود که با چشم هم دیده نمی‌شود. همین لایه نازک اکسید کروم، بسیار نفوذناپذیر و متراکم است و به‌عنوان یک لایه محافظتی از لوله استنلس در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی محافظت می‌کند.
 • ضد خش بودن لوله استنلس به خاطر کروم موجود در سطح آن است و این جزو ویژگی‌های لوله استنلس می‌باشد. زیرا این لایه اکسید کروم خاصیت خود ترمیمی دارد. حتی در محیط‌های دارای مواد خورنده به‌خوبی از لوله فولادی محافظت می‌کند.
 • مقاومت بالایی در برابر دما دارند و همین باعث می‌شود تا برای انتقال مواد شیمیایی کاربردهای بالایی داشته باشند.
 • لوله‌های استنلس به‌راحتی تمیز می‌شوند و ضد لکه هستند.

انواع لوله استنلس

تقسیم‌بندی انواع لوله استنلس بر اساس کاربرد و روش تولید آن‌ها انجام می‌شود. با توجه به تفاوتی که بین روش تولید انواع لوله استنلس استیل وجود دارد، می‌توانیم آن‌ها را ازنظر روش تولید به دو دسته لوله‌های درزدار و لوله‌های بدون درز استنلس تقسیم کنیم. هر یک از این دو نمونه هم به‌واسطه ویژگی‌های ساختاری و ظاهری که دارند، دارای کاربردهای گوناگونی هستند.

 

لوله استنلس درزدار

لوله‌های استنلس استیل درزدار از ورقه‌های استیل ساخته می‌شوند. طی فرایند تولید لوله‌های درزدار، ورقه‌های فولادی با استفاده از جوشکاری به یکدیگر متصل می‌شوند. به همین خاطر در بازار آن‌ها را با نام لوله استنلس درزدار می‌شناسند.

 

لوله استنلس مانیسمان

لوله بدون درز یا همان لوله استنلس مانیسمان دارای فرایند تولید پیچیده‌ای است. از شمش‌های فولادی برای ساخت این لوله‌ها استفاده می‌شود و نحوه تولید آن‌ها به‌گونه‌ای است که بدون عملیات جوشکاری و ایجاد درز و شکاف ساخته می‌شوند. این ویژگی ساختاری و ظاهری آن‌ها باعث می‌شود تا مقاومت بسیار بالایی داشته باشند و بتوان از آن‌ها در صنایع حساس مانند پتروشیمی، صنایع غذایی، دارویی و حتی کشاورزی استفاده نمود.

کاربرد های لوله استنلس

خواص بی‌نظیر و مزیت‌های بی‌شمار لوله استنلس استیل باعث شده تا کاربردهای وسیعی در صنایع گوناگون داشته باشد. ازجمله این کاربردها می‌توان موارد زیر را برشمرد.

کاربرد صنعتی

لوله استنلس استیل دارای ابعاد و سایزهای مختلفی است. با توجه به اینکه این لوله‌ها با ضخامت‌های گوناگونی تولید می‌شوند و برای ساخت آن‌ها از آلیاژ ضدزنگ استفاده شده، به‌خوبی می‌توانند در برابر دمای بالا، خوردگی و زنگ‌زدگی مقاومت کنند. به همین خاطر در صنعت از لوله استنلس استیل به وفور استفاده می‌شود.

کاربرد دکوراتیو

لوله‌های استنلس استیل به دلیل دارا بودن ظاهر براق و درخشان، کاربردهای تزیینی هم دارند. این لوله‌ها به خاطر زیبایی ظاهری، مقاومت خوب در برابر لکه و نظافت آسان، می‌توانند در بخش‌های مختلف ساختمان مورد استفاده قرار بگیرند.

کاربرد در صنایع غذایی

صنایع غذایی یکی از مهم‌ترین صنایع کشور هستند که رعایت نظافت و بهداشت در آن‌ها اهمیت زیادی دارد. لوله‌های استیل و ورق‌ استیل به خاطر اینکه در برابر مواد غذایی گوناگون، داروها و حتی مواد شیمیایی واکنشی از خود نشان نمی‌دهند، خیلی راحت برای انتقال و نگهداری مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. حفظ طعم مواد غذایی و حفظ سلامت آن‌ها بسیار مهم است. به همین خاطر از لوله‌های استنلس برای انتقال و نگهداری این مواد استفاده می‌شود. از دیگر کاربردهای لوله استنلس استیل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • صنایع پزشکی
 • صنایع خودروسازی
 • ساخت رآکتورهای هسته‌ای
 • سیستم تصفیه آب
 • دستگاه‌های فشرده سازی هوا
 • لوله استیل پرده
 • صنایع دارویی
 • سیستم انتقال آب دریا
 • صنایع ساختمان‌سازی
 • استخراج مواد معدنی
 • انتقال نفت و گاز
 • سیستم تصفیه فاضلاب
 • تولید سیالات شیمیایی و بهداشتی
 • لوله‌های هواپیما

 

کاربرد های لوله استنلس

 

استانداردهای لوله استنلس

لوله استنلس دارای گرید‌های مختلفی است که بر اساس استانداردهای بین‌المللی تعیین شده‌اند. درصورتی‌که قصد خرید لوله استنلس را دارید، ابتدا باید بدانید محیط مورد نظر برای استفاده از این لوله‌ها دارای عوامل خورنده هست یا خیر؟

درصورتی‌که امکان حذف عوامل خورنده وجود داشته باشد، بایستی محیط پاک‌سازی شود و برای استفاده از لوله استنلس آماده گردد. اما درصورتی‌که امکان حذف عوامل خورنده محیطی وجود نداشته باشد، باید دقت کنید بر اساس استانداردهای رایج لوله‌استنلس، نمونه‌هایی را انتخاب کنید که نسبت به شرایط محیطی شما مقاومت بهتری دارند. جهت آشنایی بیشتر با استانداردهای رایج این لوله در این بخش، اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

 استیل 304 و 316

لوله استنلس با گرید 304 و 316 جزو پرکاربردترین لوله‌های استیل هستند که به خاطر مقاومت بالا در برابر خوردگی و دارا بودن قیمت مناسب در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرند. این لوله‌های استنلس حاوی مقادیر مشخصی از مولیبدن و نیکل هستند. میزان مولیبدن و نیکل در این دو گرید استیل، متفاوت است. اما درنهایت مقاومت خوبی در برابر خوردگی از خود نشان می‌دهند.

استیل L304 و L316

استیل‌هایی با گرید L316 و L304 به خاطر اینکه دارای کربن کمی هستند، مقاومت بالایی در برابر زنگ‌زدگی دارند. حرف ال انگلیسی در نام این لوله‌ها نشان می‌دهد که مقدار کربن در آن‌ها کم است و با توجه به اینکه وجود کربن در لوله‌های استنلس باعث می‌شود تا این لوله‌ها زودتر زنگ بزنند برای نشان دادن گرید آن از حرف L استفاده می‌کنند.

استیل 318

استیل 318 در مکان‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که عوامل خورنده و شیمیایی وجود دارند. به‌عنوان‌مثال می‌توان از استیل 318 برای انتقال آب دریا، انتقال آب‌نمک، نمک‌های هالوژنی و حتی آب حاوی گوگرد، استفاده نمود. در این گرید استیل، میزان مولیبدن افزایش پیداکرده تا بتواند مقاومت این لوله را در برابر خوردگی افزایش دهد. استیل 318 در صنایع غذایی و دارویی، انتقال نفت و گاز، صنایع خودروسازی و ساختمان‌سازی و حتی فشرده سازی هوا بسیار کاربرد دارد.

کلام پایانی

لوله استنلس انواع متفاوتی دارد که در این مقاله به آن‌ها اشاره شد. با توجه به ویژگی‌های منحصربه‌فرد لوله‌استنلس مانند مقاومت بالا در برابر زنگ‌زدگی، خوردگی و همچنین نظافت آسان، این لوله‌ها کاربردهای گوناگونی دارند.

5/5 - (1 امتیاز)
تیم تولید محتوا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *