میلگرد پیچشی چیست و چه کاربردی دارد؟ انواع + روش اجرا

میلگرد پیچشی

میلگرد پیچشی از ابزارهای کاربردی است که در بسیاری از صنایع به خصوص صنعت ساخت و ساز ساختمان به منظور استحکام سازه‌های فولادی و بتنی استفاده می‌شود. مزایای بسیاری از جمله بالا بردن استحکام در مقابل بارگذاری عرضی، امکان اتصال به صورت آسان و سریع، انعطاف پذیری و قابلیت ارتجاعی بالا، کاهش وزن و… باعث افزایش کاربری این میلگردها در ساختمان‌ها گردیده است.
در این مقاله قصد داریم ضمن معرفی این میلگرد، درباره کاربردها، ویژگی‌ها، انواعی که دارد و نحوه اجرای آن در ساختمان‌ها توضیحات بیشتری را ارائه دهیم.

معرفی میلگرد پیچشی

میلگرد پیچشی از شکلی استوانه‌ای و مارپیچ برخوردار است که در عرض و طول‌های متفاوتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ابزار دارای برجستگی‌ها و آج‌های متعددی است که نصب آن را راحت‌ و در عین حال مستحکم می‌نماید. با توجه به بافت متراکم میلگردهای پیچشی می‌توان گفت که از تحمل بالایی در برابر نیروهای فشاری و کششی برخوردار هستند. قطر میلگردهای پیچشی با توجه به زیربنای ساختمان متفاوت است و همچنین امکان برش میلگرد با توجه به ارتفاع سازه وجود دارد.

انواع میلگرد یا آرماتور پیچشی

نوع میلگردهای پیچشی با توجه به محل استفاده و کاربرد متفاوت بوده و انواع مختلفی دارند. در واقع انواع میلگردهای پیچشی را می‌توان به دو دسته ذیل تقسیم بندی کرد.

میلگردهای پیچشی طولی

این میلگرد به صورت آجدار بوده و اغلب جهت متصل کردن تیر بتنی به تیر فرعی کاربرد دارد.

میلگردهای پیچشی عرضی

این میلگردها به صورت دورپیچ یا خاموت در ستون‌های در معرض تغییر شکل‌های چرخه‌ای همراه با اثر پیچشی کاربرد دارند.
بر اساس مقررات ملی ساختمان طراحی میلگردهای طولی پیچشی باید طبق میزان فشار ناشی از پیچش طولی به صورت جداگانه انجام شود.

انواع روش های وصله و اتصال مکانیکی میلگرد + مزایا و کاربرد

ویژگی‌های میلگردهای چرخشی

افزایش دوام و استحکام سازه مهم‌ترین اصل در ساختمان سازی به شمار می‌آید. بر همین اساس استفاده از میلگرد پیچشی با توجه به ویژگی‌های منحصر به فردی که دارد برای ساخت سازه‌های مستحکم و با دوام ضروری خواهد بود. در ادامه این مقاله به برخی از ویژگی‌های بسیار مهم میلگردهای پیچشی اشاره می‌کنیم.

  • فرایند تولید میلگردهای پیچشی بر اساس عملیات نورد سرد صورت گرفته که با توجه به این امر دارای شکل متمایز و خاصی هستند.
  • آرماتورهای پیچشی سایزبندی‌های مشخص و مختلفی دارند که طبق قطر و سایز تقسیم بندی می‌شوند.
  • آج‌ها و برجستگی‌هایی روی این ابزار وجود دارد تا اتصال آنها به تیر مستحکم شده و جدا نشوند.
  • مهم‌ترین مزیت به کارگیری این میلگرد در هنگام اجرا این است که شکل آن قابل تغییر بوده و متناسب با قطر و سایز دور تیر امکان پر کردن آن وجود دارد.
  • قابلیت برش میلگردهای پیچشی بر اساس ارتفاع سازه از دیگر ویژگی‌های آن به شمار می‌آید.
  • میلگردهای پیچشی علاوه بر اینکه نقش تقویتی و استحکام سازه را به صورت ثانویه بر عهده دارند، از ترک خوردگی بخش‌های مختلف در سازه نیز جلوگیری می‌کنند.

موارد کاربرد میلگردهای پیچشی

همانطور که اشاره شد میلگردهای پیچشی در حالت‌های عرضی و طولی کاربرد داشته و مورد استفاده قرار می‌گیرند. در واقع شکل خاص و ویژگی‌های منحصر به فرد میلگردهای پیچشی موجب شده تا جهت ساختمان سازی بسیار پرکاربرد باشند. برخی از دیگر کاربردهای بسیار مهم این ابزار عبارتند از:

  • ترکیب میلگرد پیچشی با مصالحی مانند بتن، استحکام و استقامت سازه را به صورت فوق العاده‌ای افزایش می‌دهد. بر همین اساس از این ابزار در داخل دیوار، ستون و دال استفاده می‌شود.
  • با توجه به کاربرد میلگردهای پیچشی در شاه تیر، پایه، تکیه گاه، عرشه و… امکان استفاده از آنها در پل‌های فولادی و بتنی به منظور افزایش سطح مقاومت نیز وجود دارد.
  • این میلگردها برای افزایش سطح استحکام و مقاومت پروژه در راک بولت ، سگمنت و قاب تونل نیز کاربرد دارند.
  • همچنین برای ساخت سد به منظور استحکام بیشتر نیاز به استفاده از میلگردهای پیچشی خواهد بود.

کاربرد میلگرد پیچشی

 

نحوه اجرای میلگردهای پیچشی

همانطور که اشاره کردیم برای افزایش سطح استحکام و ایمنی سازه استفاده از میلگرد پیچشی در زمان بتن‌ریزی ساختمان بسیار ضروری است. بر همین اساس آرماتور پیچشی به شکلی مارپیچ اطراف تیر قرار گرفته شده و سپس مستحکم می‌شود. در مرحله بعد تیرها از بتن پر شده و سپس درون ستون نیز بتن ریخته می‌شود تا بدین صورت بافت متراکم در تیرهای بتنی ایجاد شود.

با توجه به اینکه بتن از مقاومت کششی پایینی برخوردار است نیاز به ترکیب آن با فولاد بوده تا قابلیت ارتجاعی و کششی آن افزایش پیدا کند. با استفاده از فولاد عملکرد تیرهای بتنی فوق العاده شده و امکان خم شدن تیرها بدون شکست فراهم می شود. میلگردهای پیچشی نقش مهمی در بتن آرمه داشته و به فرم دهی تیرها کمک می‌کنند. چنانچه میلگردها بر اساس ابعاد استانداردی استفاده شوند فونداسیون نیز به خوبی اجرا خواهد شد.

سخن پایانی

میلگردهای پیچشی از مهم‌ترین و ضروری‌ترین ابزارها هستند که در سازه‌ها و صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. این میلگردها با توجه به قدرت بالای پیچشی، انعطاف پذیری فوق العاده، وزن سبک و… بسیار پرکاربرد هستند. برای خرید و اطلاع از قیمت میلگرد پیچشی می‌توانید به وبسایت مراکز معتبر و باسابقه در این زمینه مراجعه کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
محمد فراشی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *