وزن و قیمت ورق گالوانیزه

ورق گالوالیزه

ورق گالوانیزه، نوعی ورق فولادی است که فلز روی پوشش داده می شود؛ این ورق بیشتر برای ساخت کانال کولر، شیروانی، لوازم آشپزخانه و لوله های آب کاربرد دارد. وزن ورق گالوانیزه یکی از فاکتور های مهم در تعیین قیمت آن است؛ همچنین کیفیت این ورق ها نیز تا حد زیادی به محدوده مجاز تعیین شده برای وزن آن ها بستگی دارد. ما در این مطلب قصد داریم شیوه محاسبه وزن ورق گالوانیزه را بیان کنیم؛ پس تا پایان همراه ما باشید.

نحوه محاسبه وزن ورق گالوانیزه چگونه است؟

اندازه گیری وزن ورق گالوانیزه به اصول مهندسی و متریال شناسی مربوط است و برای محاسبه آن باید به عواملی مثل طول، عرض، ضخامت ورق، جنس و ویژگی های مکانیکی آن توجه کرد. معمولا برای اندازه گیری وزن ورق گالوانیزه، نخست حجم ورق را با ضرب طول، عرض و ضخامت آن محاسبه می کنیم؛ بعد با توجه به شیوه پوشش گالوانیزه روی ورق، وزن پوشش را از حجم کل ورق کم کرده و وزن واقعی آن را بدست می آوریم.

اندازه گیری دقیق وزن گالوانیزه بسیار مهم است؛ زیرا یک پارامتر اساسی در محاسبات ساختمانی، حمل و نقل و هزینه های مربوطه به مصالح و بودجه بندی پروژه ها به شمار می رود. نحوه اندازه گیری وزن ورق گالوانیزه به شکل زیر است:

ضخامت ورق(mm ) × طول ورق( m ) × عرض ورق ( m ) × 7.86= وزن ورق گالوانیزه (kg )


وزن مخصوص ورق گالوانیزه چیست؟

وزن مخصوص ورق گالوانیزه، عاملی مهم در تعیین وزن این محصول است؛ به نحوی که عدم آگاهی از این فاکتور کلیدی سبب تعیین مقادیر اشتباه برای وزن این ورق ها می شود. اگر برای محاسبه وزن ورق گالوانیزه از جدول اشتال یا جدول وزنی استفاده می کنید، نیازی به دانستن وزن مخصوص ورق گالوانیزه ندارید، اما اگر قصد دارید که از فرمول برای محاسبه وزن ورق های گالوانیزه استفاده کنید، باید بدانید که وزن مخصوص آن معادل ۷.۸۶ گرم بر سانتی متر مکعب است.

هر متر ورق گالوانیزه چند کیلو است؟

وزن هر متر ورق گالوانیزه با توجه به ضخامت، عرض و نوع جنس آن متغیر است. گالوانیزه کردن ورق، شامل مراحلی مثل تمیز کردن سطح ورق، غوطه ور کردن آن در حمام گالوانیزه و بعد خشک‌کردن و پوشش دادن آن با یک لایه از روکش گالوانیزه انجام می گیرد.

به صورت کلی، ورق گالوانیزه با ضخامت کمتر، وزن کمتری نیز دارد؛ به عنوان مثال، ورق گالوانیزه با ضخامت یک میلی متر، با عرض ۱ متر، معمولا وزنی حدود ۸ تا ۱۰ کیلوگرم دارد، اما برای محاسبه دقیق تر بهتر است از جداول و واحد های مرتبط با استاندارد ها و مشخصات فنی مربوطه استفاده نمود و به تولید کننده یا فروشنده معتبر مراجعه کرد.

وزن ورق گالوانیزه ذوزنقه ای چگونه محاسبه می شود؟

ورق گالوانیزه ذوزنقه ای، یک نوع ورق گالوانیزه است که از آن برای ساخت و ساز و سایر برنامه های صنعتی استفاده می شود. این ورق ها به دلیل داشتن الگوهای ذوزنقه ای معروف شده‌اند و استحکام بسیار زیادی دارند، به همین علت به آسانی می توانند وزن های سنگین را تحمل کنند. از آنجایی که وزن ورق های گالوانیزه به شکل مستقیم روی ایمنی و پایداری ساختمان اثر می گذارد، محاسبه دقیق وزن این ورق ها در زمان طراحی و اجرای پروژه ها اهمیت زیادی دارد.

هر متر ورق گالوانیزه چند کیلو است؟


هر چند وزن این ورق ها با توجه به ابعاد و ضخامت آن ها متفاوت است، اما به صورت کلی ورق گالوانیزه ذوزنقه به علت ویژگی های مکانیکی و وزنی خود، به عنوان یک گزینه محبوب در پروژه های ساختمانی و صنعتی شناخته می شود.

وزن ورق گالوانیزه ذوزنقه ای همانند ورق های گالوانیزه اندازه گیری می شود؛ ورق ها گالوانیزه ذوزنقه ای شکل خاصی از ورق های گالوانیزه هستند که به شکل مربع یا مستطیل خم می شوند، این ورق ها عرض ثابتی دارند، اما از نظر طولی می توانند متغیر باشند.

جمع بندی

همانطور که در مقاله ی قبلی در خصوص نکات مهم خرید ورق گالوانیزه گفته‌شد، ما در این مطلب شما را به صورت کامل با شیوه اندازه گیری وزن ورق گالوانیزه آشنا کردیم. محاسبه وزن این محصول مثل سایر ورق های فولادی در تعیین قیمت آن موثر است. با توجه به اینکه ورق های گالوانیزه یکی از مهم ترین مصالح ساختمانی به شمار می روند، برای استفاده بهینه و دقیق از این مصالح باید اطلاعات دقیق و واقعی در مورد وزن آن داشته باشیم.

امتیاز دهید
محمد فراشی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *