لوله آتشخوار چیست و چه کاربردی دارد؟ ویژگی و مشخصات

لوله آتشخوار

لوله آتشخوار یک ماده بادوام بوده که دارای استحکام بالایی است. این لوله فولادی به دلیل همین استحکام بالا در انواع صنایع سنگین مانند زیر ساخت ها، کشتی ها، تجهیزات کود شیمیایی و تقطیرها استفاده می شود.

لوله آتشخوار چیست؟ چه ویژگی ها و مشخصاتی دارد؟

لوله آتشخوار با نام های دیگری چون لوله های بدون درز برای دما بالا و همچنین لوله های کربنی بدون درز شناخته می شوند. همان طور که از نام این لوله مشخص بوده، نوعی لوله فولادی بوده که به طور خاص برای مقاومت در برابر محیط ها با دمای بالا طراحی شده است. لوله های آتشخوار ایمنی و دوام بالایی را فراهم می کنند. با توجه به این که در برابر ضربه مقاوم بوده و همچنین تحت تأثیر شرایط محیطی سخت مانند آب و هوای بد یا فشار بالا قرار نمی گیرد، برای کاربردهای ساختاری، یک ماده ایده آل محسوب می شود.
می توان گفت استحکام این لوله های کربنی، باور نکردنی هستند، به این معنی که لوله فولادی کربنی را می توان نازک تر و همچنین با مواد کمتری ساخت. با این وجود این لوله های نازک با مواد کمتر، توانایی تحمل حجم بالا را دارند. این امر باعث می شود این لوله های فولادی یک ماده مقرون به صرفه برای استفاده های گسترده تبدیل شوند. یکی دیگر از ویژگی های این نوع لوله ها، قابل بازیافت بودن آن ها بوده که سازگار با محیط زیست هستند.

آیا لوله استیل صنایع غذایی بهداشتی است؟

انواع لوله آتشخوار و مشخصات آنها

می توان گفت سه نوع اصلی لوله آتشخوار با نام دیگر لوله فولادی با دمای بالا وجود دارد. قبل از این که به معرفی این سه نوع لوله بدون درز پرداخته شود، باید بدانید همه آن ها به گونه ای کربنی محسوب می شوند ولی مقدار کربن آن ها در فولاد آلیاژی و همچنین فولاد ضد زنگ کمتر از فولاد کربنی است.

نوع اول: لوله آتشخوار کربن با دمای بالا

لوله آتشخوار بدون درز فولاد کربنی برای سرویس در دماهای بالا پوشش دهی می شوند. این نوع لوله فولاد کربنی با کیفیت بالا باید توسط کوره الکتریکی به علاوه پالایش کوره و همچنین مبدل اکسیژن به علاوه پالایش کوره یا روش ذوب مجدد الکتروسرباره ذوب شود. در مرحله بعد فولاد تصفیه شده در خارج از کوره باید تحت عملیات گاز زدایی خلأ قرار گیرد. عنصر آلیاژ اصلی در این نوع لوله های فولادی، کربن است.

نوع دوم: لوله آتشخوار فولادی آلیاژی با دمای بالا

لوله بدون درز فولادی آلیاژی، پوشش دهنده خدمات دمای بالا است. این لوله ها برای عملیات های خمشی و همچنین شکل دهی و جوشکاری ذوبی در دماهای بالا مناسب هستند. از طرف دیگر طریقه ساخت آن مانند لوله آتشخوار کربنی بوده یعنی از کوره الکترونیکی به علاوه پالایش کوره استفاده می شود تا در مرحله عملیات گاز زدایی خلأ ساخت کامل شود.

نوع سوم: لوله آتشخوار فولادی ضد زنگ با دمای بالا

لوله آتشخوار فولاد ضد زنگ که در برابر حرارت دارای مقاومت بوده، توسط کوره الکتریکی به علاوه ذوب مجدد کوره یا الکتروال ذوب می شوند. این نوع لوله های آتشخوار در مرحله نهایی ساخت، با عملیات تصفیه در خارج از کوره با خلأ گاز زدایی کامل می شود. این لوله های ضد زنگ با دمای بالا به صورت کوتاه مدت و بلند مدت که در معرض دماهای بالا قرار بگیرند، خواص مکانیکی خود را حفظ می کنند. محتوای اصلی این نوع لوله ها، آلیاژهای کروم بوده و کمتر از کربن استفاده شده است.

انواع لوله آتشخوار

کاربرد لوله آتشخوار

لوله آتشخوار دارای کاربرد گسترده ای در صنایع مختلف است. این لوله های بدون درز به طور گسترده در صنایع هسته ای، انتقال گاز، کشتی سازی، پتروشیمی و صنایع دیگ بخار استفاده دارند. لوله های آتشخوار که کربن بیشتری دارند برای ساخت لوله های بخار سوپر هیت، لوله های آب جوش، لوله های کوره و مبدل های حرارتی قابل استفاده هستند. این در حالی است که لوله های فولادی آلیاژی که دارای کربن کمتر هستند برای کاربردهای پتروشیمی، شیمیایی و سایر کاربردهای مرتبط با انرژی ایده آل هستند. به طور کلی می توان گفت کاربرد لوله های آتشخوار به شرح زیر هستند:

 • پی ساختمان
 • لوله های کندانسور
 • انتقال گازهای طبیعی یا نفت
 • انتقال فاضلاب
 • کاربردهای فشار بالا
 • پردازش شیمیایی
 • حمل و نقل فاضلاب
 • کشتی سازی
 • ساخت بولارد
 • محفظه های زباله
 • شورینگ
 • دستگاه های تقطیر

مزایای استفاده از لوله آتشخوار

مزایای استفاده از لوله آتشخوار بدون درز دارای مزایای متمایزی بوده که نتایج بی سابقه ای را برای کاربردهای سطح بالا ارائه می دهد. این مزایای اصلی شامل مواردی چون استحکام بالا، افزایش مقاومت در برابر ضربه، چقرمگی، جوشکاری عالی، پردازش حرارتی، تحمل فشار و انعطاف پذیری خوب است. از دیگر مزایای آن می توان به سازگاری با محیط زیست و همچنین مقرون به صرفه بودن نیز اشاره کرد.

5/5 - (2 امتیاز)
محمد فراشی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *