بندیل چیست و چه کاربردهایی دارد؟

بندیل چیست

بندیل چیست؟ بندیل محصولی ایمن و مقرون به صرفه برای بسته‌بندی محصولات فولادی است. این بسته‌بندی اغلب برای مقاطعی مثل میلگرد و لوله استیل مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر بندیل به منظور بسته‌بندی تعداد محدودی از مقاطع فولادی یا میلگرد به کار برده‌می‌شود. به عبارت دیگر وزن بندیل که بین دو الی ۵ تن بوده، مشخص کننده تعداد میلگرد بسته‌بندی شده‌است. البته اصول و قوانین دیگری برای بهره‌گیری از این محصول کاربردی وجود دارد که در این مقاله بیشتر با آنها آشنا خواهید شد.

آشنایی با بندیل میلگرد

با توجه به پاسخ بندیل چیست دریافتیم که این محصول اغلب برای بسته‌بندی میلگرد به کار برده‌می‌شود. در نتیجه بندیل میلگرد را می‌توان نوعی بسته‌بندی به شمار آورد که توسط آن میلگرد را از کارخانه عرضه کرده و به فروش می‌رسانند. به طور کلی دسته‌های میلگرد توسط تسمه یا بندیل به یکدیگر متصل گردیده تا راحت‌تر حمل و نقل شوند. بندیل از متریال فولاد‌بوده و دور تا دور محصولات و مقاطع فولادی بسته می‌گردد. بندیل به صورت ورق آهنی یا مفتول ساخته‌شده تا بدین صورت خطر رهاشدن و افتادن میلگرد و دیگر محصولات مشابه را در جریان حمل و نقل کاهش دهد.

اطلاعات ارائه شده توسط بندیل‌ها

اطلاعات بندیل چیست و چه کمکی می‌کند؟ بندیل‌ها ضمن اینکه دسته‌های میلگرد را نگه می‌دارند، ابزاری کاربردی برای نشان‌دادن مشخصه‌های محصول نیز هستند. بر این اساس بر روی هر بندیل یک پلاک نصب‌شده که بر روی آن اطلاعات محصول درج گردیده‌است.

اطلاعاتی از جمله نوع و نمره میلگرد، نام شرکت تولید کننده، وزن بسته‌بندی، شماره ذوب، علامت تاییدیه کنترل کیفی، تاریخ تولید محصول و…. بر روی این پلاک درج می‌گردد.

مهمترین مزایای استفاده از بندیل چیست؟

اما مزایای بهره‌گیری از بندیل چیست؟ در ادامه با برخی از این مزایا آشنا می‌شوید.

  • بندیل‌ها همانند محافظ بوده و از صدمه دیدن میلگردها جلوگیری می‌کنند.
  • با توجه به وزن سنگین محصولات فولادی استفاده از بندیل برای حفظ امنیت و جان نیروی انسانی به ویژه در مسافت‌های طولانی بسیار ضروری است.
  • بسته‌بندی محصولات فولادی با استفاده از بندیل موجب حمل و نقل آسان آنها می‌شود.
  • با توجه به اینکه اطلاعات محصولات بر روی بندیل‌ها درج گردیده است، کار ناظران را برای تحویل بار آسان‌تر می‌نماید.
  • امر نگهداری، وزن کشی و شناسایی مشخصات محصولات با استفاده از بندیل بسیار راحت‌تر می‌گردد.

در هر بندیل چه تعداد میلگرد قرار می‌گیرد؟

عدد معینی برای تعداد میلگرد قرار‌گرفته در هر بندیل وجود ندارد. میزان میلگردهای قرار‌گرفته در هر بندیل با توجه به وزن آن تعیین می‌گردند. بر همین اساس برای به دست‌آوردن تعداد میلگردها بایستی وزن کلی بندیل را تقسیم بر وزن هر میلگرد نمایید. بندیل‌های مورد استفاده برای هر بسته‌بندی معمولاً دارای وزنی بین ۲ الی ۵ تن هستند. به عنوان مثال میلگرد سایز ۱۲ که از وزن ده و نیم کیلوگرم برخوردار است را می‌توان بین ۱۵۰ الی ۴۵۰ شاخه در هر بندیل قرار داد. به هیچ عنوان نبایستی خارج از ظرفیت بندیل اقدام به قرار‌دادن میلگرد کرد. چرا که این امر سطح ایمنی و امنیت نیروی انسانی و محصولات را در فرایند حمل و نقل کاهش می‌دهد.

 

بسته‌بندی مقاطع فولادی توسط بندیل چگونه صورت می‌گیرد؟

بندیل چیست؟ همانطور که اشاره شد محصولی برای بسته‌بندی مقاطع فولادی از جمله میلگرد به شمار می‌آید. اما عمل بسته‌بندی چگونه انجام می‌شود؟ فرایند بستن بندیل به دور شاخه‌های میلگرد امری مکانیکی بوده و توسط دستگاه‌های مخصوص صورت می‌گیرد. نخست تعداد شاخه‌ها توسط سیستم‌های الکترونیکی و کامپیوتری معین گردیده و به دستگاه داده می‌شود. سپس انتهای شاخه‌های میلگرد تراز شده و برای بسته‌بندی آماده می‌شوند. در آخرین مرحله با استفاده از دستگاه، بندیل به دور شاخه‌های میلگرد بسته می‌شود.

اصول انبارداری و نگهداری بندیل

اما اصول انبارداری و نگهداری بندیل چیست؟ از مهم‌ترین این اصول می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • برای خرید بارهای ترکیبی و بندیل‌های میلگرد با وزن کمتر از ۲۵ تن تنها بایستی به بنگاه‌های و نمایندگی‌های آهن آلات مراجعه کرد. هرچند در این شرایط با افزایش هزینه‌های نگهداری، هزینه‌ نهایی در مقایسه با بار تحویلی افزایش می‌یابد.
  • حمل و نقل بندیل‌ها بایستی به گونه‌ای باشد تا از بروز هرگونه ضربه، بریدگی و خمیدگی در آن جلوگیری شود.
  • بندیل‌ها بایستی در محیطی تمیز خشک و بدون رطوبت نگهداری گردند تا دچار زنگ زدگی و خوردگی نشوند.

نحوه محاسبه قیمت بندیل

قیمت هر بندیل میلگرد با توجه به فاکتورهای مختلفی از جمله وزن بندیل تعیین می‌گردد. قیمت نهایی این محصول با توجه به قیمت روز میلگرد و وزن بندیل محاسبه خواهد شد. وزن بندیل با توجه به شرایط خرید و فروش داخلی یا صادراتی بر حسب کیلوگرم و تن محاسبه می‌گردد.

سخن پایانی

بندیل چیست؟ بندیل از جمله محصولاتی به شمار آمده که به منظور بسته‌بندی مقاطع فولادی مانند پروفیل، میلگرد و لوله‌های کم قطر به کار می‌رود. در واقع کاربرد این محصول به محافظت و دسته‌بندی مقاطع فولادی مربوط می‌شود. در اغلب مواقع نیز روی هر بندیل یک پلاک که اطلاعات مقاطع فولادی بر روی آن درج گردیده است نصب می‌شود. وزن هر بندیل در حدود ۲ الی ۵ تن بوده و مقدار معینی از مقاطع فولادی را در خود جای می‌دهد. بسته‌بندی و نگهداری بندیل‌ها قواعد خاص خود را دارد تا بدین صورت ایمنی و امنیت نیروی انسانی و محصولات حفظ شود.

5/5 - (3 امتیاز)
تیم تولید محتوا